Zastosowania robotów: zrobotyzowane stanowiska malarskie

Jednym z zastosowań robotów przemysłowych są stanowiska malarskie. Stosowane są w różnych branżach, najczęściej kojarzą się z branżą automotive.

Roboty malarskie, w zależności od stosowanych rodzajów farby i umiejscowienia stanowiska, mogą pracować w szczelnych komorach, lub na otwartej hali. Warunkiem wdrożenia stanowiska bez komory malarskiej jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji stanowiska oraz spełnienie innych wymagań BHP.

Producenci robotów różnie podchodzą do tematu robotów malarskich. Fanuc posiada osobne serie robotów lakierniczych i są to: Paint Mate 200, P-50 i P-250. Roboty te wyróżnia ramię w środku którego prowadzone są kable i wąż doprowadzający farbę oraz certyfikat ATEX dopuszczający je do pracy w strefach zagrożonych wybuchem. Kuka nie posiada robotów specjalnie dedykowanych do malowania, w stanowiskach lakierniczych wykorzystywane są standardowe roboty sześcioosiowe ubrane w specjalne pokrowce, chroniące robota przed osadzającą się farbą.

Najprościej jest zastosować robota do malowania powtarzalnych detali. Im większe serie produkcyjne, tym szybciej zakup robota się zwróci. Przystosowanie stanowiska lakierniczego do malowania różnych detali podnosi koszt wdrożenia. W związku z tym należy rozważyć, które detale będzie malował robot.

Stanowisko malarskie musi zostać wyposażone w system podawania detali w strefę malowania. Tę rolę może spełniać podajnik liniowy lub obrotowy, wyposażony w oprzyrządowanie mocujące malowane detale. By przystosować stanowisko do malowania różnego rodzaju detali, często stosuje się wymienne oprzyrządowanie mocujące.

Czasem roboty malarskie wspierane są przez systemy wizyjne i algorytmy sztucznej inteligencji. Takie stanowisko może zostać zrealizowane na kilka sposobów: robot może wykrywać, który ze „znanych” mu detali ma pomalować, może też mapować powierzchnię malowania w oparciu o odczyt obrazu. Stworzenie takiego stanowiska jest możliwe, lecz niełatwe, przede wszystkim ze względu na warunki w jakich przebiega proces: osadzająca się na wszystkim farba sprawia, że utrzymanie systemu wizyjnego w czystości zapewniającej prawidłowe działanie, jest dużym wyzwaniem. Ponad to takie rozwiązania znacząco podnoszą koszt wdrożenia stanowiska.

Jedna z naszych realizacji to robot malarski wdrożony w firmie z branży drzewnej. Robot Kuka maluje drewniane detale farbą wodną. Stanowisko jest wyposażone w odciąg farby. Na stanowisku malowanych jest wiele różnych detali, dla każdego został przygotowany osobne oprzyrządowanie mocujące i program malowania. Detale transportowane są do robota na obrotniku z trzema stołami. W czasie, gdy na pierwszym stole malowany jest detal, operator ściąga pomalowane detale z ostatniego stołu i montuje kolejne. Poniżej wideo przedstawiające proces:


Dowiedz się więcej:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *