Przekaźniki elektroniczne i elektromagnetyczne

Dzisiaj odpowiemy na kilka popularnych pytań dotyczących przekaźników, zarówno elektromagnetycznych jak i tych elektronicznych.

Zaczniemy od podstaw:

Co to jest przekaźnik?

Przekaźniki to elektroniczne lub elektromagnetyczne urządzenia załączające, które po spełnieniu odpowiednich warunków wejściowych (natężenie prądu, napięcie, ciśnienie, temperatura) ustawiają założony stan na wyjściu. Zaletą przekaźników jest to, że przy zastosowaniu niskiego prądu sterującego pozwalają na sterowanie elementami wykonawczymi wykorzystującymi znaczny prąd.

Przekaźnik elektromagnetyczny czy elektroniczny?

Przekaźnik elektromagnetyczny

Przekaźnik elektromagnetyczny zbudowany jest z cewki, kotwicy i styków. Prąd płynący przez cewkę prowadzi do wyindukowania pola magnetycznego, które zmienia pozycję kotwicy. Zmiana pozycji kotwicy, powoduje zmianę stanu styku roboczego.

  Zalety:

 • naturalna separacja elektryczna
 • na ogół większa odporność na przeciążenia
 • mniejsze straty przełączania
  Wady:

 • zużywające się elementy mechaniczne
 • mała częstotliwość przełączeń (maksymalnie kilka przełączeń na minutę)
  Zastosowania:

 • przełączanie sygnałów analogowych małej częstotliwości wielkiej częstotliwości
 • przełączanie sygnałów napięć stałych i przemiennych

Przekaźnik elektroniczny

Zasada działania przekaźnika elektronicznego różni się od elektromagnetycznego tym, że element stykowy zastąpiono elementem półprzewodnikowy. Do łączenia obwodów sterowanych używane są są np. triaki, tranzystory lub tyrystory. Jako elementy łączeniowe mogą być stosowane również elementy optyczne. Jeżeli element łączeniowy zostanie załączony, obwód sterowany zostanie zamknięty. Rozwierany jest on po dezaktywowaniu elementu łączeniowego.
Przez brak elementów mechanicznych, przekaźniki elektroniczne mogą działać ze znacznie większą częstotliwością niż przekaźniki elektromagnetyczne i nie ulegają szybkiemu zużyciu nawet przy dużej częstotliwości pracy.

  Zalety:

 • duża żywotność
 • wysoka częstotliwość maksymalna
 • wysoka niezawodność
 • większa wytrzymałość w przypadku zastosowania do obciążeń indukcyjnych i pojemnościowych
  Wady:

 • generują straty przełączania, zwłaszcza dla przełączeń o dużym prądzie
  Zastosowania:

 • separacja sygnałów
 • regulatory grupowe
 • regulatory fazowe

Na co zwrócić uwagę wybierając przekaźnik?

Podstawowe parametry przekaźnika to napięcie sterujące, maksymalny prąd przełączania, maksymalna częstotliwość pracy, rezystancja cewki (w przekaźnikach elektromagnetycznych) oraz wytrzymałość napięciowa wejście-wyjście i te parametry należy sprawdzić przed zakupem przekaźnika. Na ogół przekaźniki przystosowane są do przełączania obciążeń o charakterze rezystancyjnym, dlatego, jeśli przekaźnik ma przełączać obciążenia o innym charakterze (indukcyjnym czy pojemnościowym) należy sprawdzić, czy może pełnić taką funkcję.

Napięcie wejściowe – należy zwrócić uwagę czy przekaźnik obsługuje napięcie stałe, czy przemienne. Nie należy stosować przekaźników dedykowanych na prąd przemienny w obwodach prądu stałego i odwrotnie, nawet jeśli wartość napięcia jest zgodna z tą, do której został przeznaczony przekaźnik.

Maksymalny prąd wyjściowy – ten parametr powinien być dostosowany do tego, jakimi elementami będzie sterował przekaźnik.

Po co translacja poziomów sygnałów?

Przekaźniki pozwalają na translację poziomu sygnałów w zakresie określonym w parametrach przekaźnika. Translacja sygnałów umożliwia łączenie urządzeń o zróżnicowanych poziomach i rodzajach napięć. W praktyce pozwala to na sterowanie załączeniem i kontrolę stanu urządzenia zasilanego z 230 V używając sterownika PLC, którego napięcie wejść i wyjść wynosi np. 24 V.

Po co separacja obwodów?

Przekaźniki pozwalają na separację obwodów. Dobierając przekaźnik należy zwrócić uwagę na wytrzymałość napięciową wejście-wyjście, ponieważ określa ona maksymalną różnicę napięcia między separowanymi obwodami. Separacja jest ważna, gdy nie można obwodów sterujących i wykonawczych łączyć, na przykład ze względów bezpieczeństwa lub dla zminimalizowania występowania zakłóceń. Separację obwodów mocy od sterujących, stosuje się żeby uniknąć ryzyka porażenia.

Nasze przekaźniki elektroniczne

Elektroniczny przekaźnik interfejsowy VC-04
Elektroniczny przekaźnik interfejsowy VC-04
  W naszej ofercie mamy trzy modele przekaźników elektronicznych własnej produkcji:

 • VC-02 – to separator sygnałów o dużej częstotliwości przełączania, lecz niskim prądzie wyjściowym, przykładowe zastosowania: czujniki optyczne, enkodery, szybkie czujniki bezdotykowe, elementy zliczające.
 • VC-03 – elektroniczny przekaźnik interfejsowy, charakteryzuje go większy zakres napięć i prądów wyjściowych, ale mniejsza częstotliwość przełączania niż w VC-02, dzięki czemu nadaje się do bezpośredniego sterowania elementami wykonawczymi.
 • VC-04 – podobnie jak VC-03 służy do bezpośredniego sterowania obciążeniami, charakteryzuje się niższymi stratami mocy. Niska strata mocy, pozwala na stosowanie go w gęstej zabudowie lub w środowisku o podwyższonej temperaturze

Nazwa parametru VC-02 VC-03 VC-04
Prąd wejściowy
10mA
Napięcie wejściowe
10-30 V DC
10-30 Vp AC
Napięcie wyjściowe
5-30 V DC
5-30 Vp AC
5-70 V DC
5-70 Vp AC
5-50 V DC
5-50 Vp AC
Maksymalny prąd wyjściowy
10 mA
500 mA
Maksymalna częstotliwość pracy
10 kHz
500 Hz
Wytrzymałość napięciowa We-Wy
3 kV
Napięcie nasycenia
1,8 V
2 V
0,4 V
Temperatura pracy
 10-40°C
Wilgotoność względna otoczenia
 0-90%
Stopień ochrony
IP20
Montaż
Na szynę DIN
Kup w naszym sklepie
VC-02
VC-03 i VC-04

Dodaj komentarz