Fundusze Europejskie Inteligentny Rozwój
Zakład Elektroniki i Automatyki CHIP

SCADA to oprogramowanie stworzone do kontroli, nadzoru i gromadzenia danych. System Promotic to oprogramowanie wytwarzane przez Czeską firmę Microsys.

System Promotic jest przeznaczony do tworzenia aplikacji, które w sposób graficzny prezentują zebrane dane, informują o nieprawidłowościach poprzez system alarmów, pozwalają kontrolę i zmianę parametrów procesu.


Skocz do:


Najważniejsze funkcje oprogramowania SCADA System Promotic:

Najczęściej oprogramowanie SCADA wykorzystywane jest:


Dowiedz się więcej o zastosowaniach:


Dzięki dużej ilości modułów komunikacyjnych przystosowanych do komunikacji z urządzeniami różnych producentów, SCADA Promotic pozwala stworzyć system zdlanego dostępu do różnych urządzeń sterujących. Dane mogą być zbierane lokalnie, ale również z systemów rozproszonych.

W naszych realizacjach używamy oprogramowania SCADA Promotic na wiele sposobów: od zbierania i wizualizacji danych pochodzących z jednego urządzenia pomiarowego, ale również do odbioru danych w tworzonych przez nas systemach telemetrycznych, które czasem łączą ponad sto rozproszonych urządzeń.

SCADA Promotic dla przemysłu

System SCADA PROMOTIC jest szeroko wykorzystywany w aplikacjach przemysłowych. Korzystają z niego zakłady produkcyjne, banki, lotniska, koleje, elektrownie. Promotic znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebne jest zliczanie, mierzenie, tworzenie trendów, a także alarmowanie, gdy ustalone wartości zostaną przekroczone.

Możliwe jest stworzenie aplikacji sterującej dowolnym procesem technologicznym – małym, dużym, ciągłym oraz zachodzącym od czasu do czasu.

Zastosowania przemysłowe SCADY - reaktro anaerobowy

SCADA System Promotic posiada gotowe moduły ułatwiające zastosowanie w niektórych dziedzinach przemysłu. Te moduły to:

PROMOTIC VIS – produkcyjny system informacyjny

Pozwala na odczyt i zapis danych technologicznych w czasie rzeczywistym. Zebrane dane pozwalają kompleksowo kontrolować zachodzące procesy. Promotic VIS odczytuje i analizuje dane z równych źródeł:

PROMOTIC ENERG – system mierzący i regulujący zużycie energii

Zastosowania przemysłowe SCADY - oczyszczalnia ścieków

Mirzy zużycie: prądu, wody, gazu, ciepła oraz innych mediów. Rejestruje dane, tworzy wykresy i zestawienia, co pozwala na analizę i optymalizację zużycia, dzięki czemu możliwe jest znaczne obniżenie kosztów.

PROMOTIC CIEPŁO – sterowanie i optymalizacja gospodarki cieplnej

Jest to system monitoringu i sterowania kotłowni, stacji wymiennikowych lub przekaźnikowych i innych powiązanych technologi (klimatyzacja, rekuperacja, itp…). Pozwala na ustawienie i optymalizację systemu poprzez: regulację ekwitermalną, programy czasowe, diagramy poboru i inne. System współpracuje ze sterownikami różnych dostawców (SIMATIC, ABB SAIA, MITSUBISHI i inne) dla potrzeb sterowania dyspozytorskiego.

PROMOTIC EMISJE – monitoring i opracowanie pomiarów emisji

Wykonuje i zapisuje pomiary w jednominutowych odstępach, z których tworzy średnie półgodzinne, które są zapisywane i archiwizowane. Oprócz tego wyświetla wskazanie ważności i określenie klasy dla każdej mierzonej wartości.

SCADA Promotic posiada wiele modułów komunikacyjnych, możliwość połączenia z bazą danych, bogatą bibliotekę obiektów graficznych, dzięki czemu jej zastosowanie jest znacznie szersze, niż to objęte modułami.

Inne zastosowania przemysłowe SCADY są również możliwe: duża ilość dostępnych modułów komunikacyjnych, możliwość połączenia z bazą danych, ogromna baza gotowych grafik pozwalają developerowi na stworzenie aplikacji o praktycznie każdym zastosowaniu.

SCADA Promotic dla domu

Oprogramowanie PROMOTIC doskonale nadaje się do tworzenia aplikacji zarządzających inteligentnym domem. Może być wykorzystywany przez firmy specjalizujące się w dostarczaniu takich rozwiązań, jak i przez hobbystów.

Obsługa SCADY Promotic jest prosta i nie wymaga dużej wiedzy z zakresu automatkyi przemysłowej czy programowania. W połączeniu z tym, że dostępna jest darmowa licencja, jest to idealne rozwiązanie dla osób prywatncyh chcących stworzyć inteligentny dom.

Z systemem inteligentnego domu w prosty sposób można zintegrować kontrolę nad:

Tak samo, jak w aplikacjach przemysłowych możliwe jest zastosowanie SCADY PROMOTIC do kontrolowania zużycia energii oraz innych mediów.

Nawet darmowa wersja SCADY pozwala na dostęp zadlny z dwóch telefonów lub komputerów.

W praktyce oznacza to, że aplikacja może włączać ogrzewanie o określonej porze. W przypadku nieobecności właścicieli może symulować ich obecność włączając i wyłączając światło, podnosząc i opuszczając rolety, a także informować (np. poprzez sms) o otwarciu drzwi lub okien. Zintegrowanie monitoringu z systemem SCADA pozwala na podgląd co dzieje się w domu z dowolnego komputera.

System inteligentnego domu można zastosować nie tylko w nowym budownictwie, ale w każdym domu, mieszkaniu czy lokalu użytkowym.

Więcej o tym czym jest inteligentny dom i jakie są jego zalety, można przeczytać na naszym blogu.

Tworzenie aplikacji SCADA Promotic

Tworzymy aplikacje typu SCADA oraz kompleksowo wdrażamy systemy telemetryczne.

Od lat korzystamy z oprogramowania Promotic tworząc aplikacje na własne potrzeby, a także na zamówienie naszych klientów.

Mamy doświadczenie w tworzeniu aplikacji dla następujących branż:

Niektóre z naszych wdrożeń to:

Tworzone przez nas aplikacje pracują nie tylko jako systemy zbierania informacji z linii produkcyjnych, ale również jako integralna część układu sterowania maszyny.

Dzięki tym doświadczeniom jesteśmy w stanie podjąć się stworzenia różnych aplikacji dostosowanych do potrzeb klienta. Nie ograniczamy się do wdrożeń w wymienonych powyżej branżach, są to jedynie przykłady naszych realizacji.

Jeśli potrzebujesz aplikacji typu SCADA i szukasz solidnego, doświadczonego wykonawcy, to skontaktuj się z nami.

A jeśli sam chciałbyś nauczyć się obsługi oprogramowania SCADA, oraz tworzenia aplikacji, to zapoznaj się z naszą ofertą szkoleniową.

Oprócz wykonywanie aplikacji, jesteśmy producentem urządzeń, które w połączeniu ze SCADĄ Promotic tworzą systemy telemetryczne. Urządzenia można kupić w sklepie, lub zlecić nam kompleksowe stworzenie systemu telemetrycznego z ich wykorzystaniem.

Szkolenia SCADA Promotic

Cylicznie, raz na kwartał organizujemy szkolenia z zakresu tworzenia aplikacji SCADA Prmotic.

Prowadzimy szkolenia dotyczące obsługi wdrożonych aplikacji.

Organizujemy jednodniowe prezentacje, pozwalające na poznanie podstawowych funkcji oprogramowania.

Szkolenie SCADA Promotic

Dla kogo: dla automatyków, służb utrzymania ruchu, programistów
Czas trwania: 3 dni, siedem godzin dziennie
Cena: na zapytanie
Gdzie: W naszej siedzibie w Stalowej Woli
Zakres szkolenia: W trakcie szkolenia uczestnik jest przeprowadzany ktok po kroku przez proces tworzenia prostej aplikacji do zarządzania kotłem grzewczym.

Uczestnik szkolenia:

Prezentacje oprogramowania SCADA Promotic

Dla kogo: dla klientów chcących ocenić, czy SCADA Promotic odpowiada ich wymaganiom.
Czas trwania: około siedem godzin
Cena: darmowa
Gdzie: W naszej siedzibie w Stalowej Woli
Zakres prezentacji: Podczas prezentacji omawiane są możliwości oprogramowania. Uczestnik prezentacji uczy się korzystania z oprogramowania w podstawowym zakresie.

Szkolenia dla służb utrzymania ruchu

W przypadku dużych zakładów wdrażających system SCADA Promotic prowadzimy również szkolenia dla pracowników mających obsługiwać aplikację. Warunki takiego szkolenia: czas, miejsce przeprowadzenia, ustalane są indywidualnie.

Szkolenia dla nauczycieli

Prowadzimy szkolenia dla nauczycieli techników i szkół zawodowych. Program szkoleń jest zbliżony do podstawowego, opisanego wyżej. Celem szkolenia jest przekazanie wiedzy niezbędnej do prowadzenia zajęć.

Szkolenie prowadzone jest w naszej siedzbie, lub w przypadku zgromadzenia grupy chętnych z jednej szkoły/zespołu szkół, możliwe jest zorganizowanie szkolenia w siedzibie szkoły.

Uczestnicy szkoleń mogą liczyć na rabat przy zakupie oprogramowania SCADA system Promotic!

Link do pobrania oraz informacje o licencji

Jakie możliwości ma SCADA Promotic na darmowej licencji PmFree?

Darmowa SCADA Promotic składa się z dwóch komponentów:

Środowiska programowania PmDevelopFree, które pozwala na tworzenie i testowanie aplikacji do 100 zmiennych.
Licencji runtime PmRuntimeFree – pozwala na używanie w trybie ciągłym aplikacji do 30 zmiennych i 10 ekranów graficznych. Pozwala na dostęp zdalny z dwóch urządzeń.

Aplikację wytworzoną przy wykorzystaniu darmowej licencji można uruchomić w tyrybie testowym, nawet jeśli przekracza 30 zmiennych. Tryb testowy pozwala na sprawdzenie poprawności działania, ale nie nadaje się do regularnego wykorzystania.

Kto może korzystać za darmo z Systemu Promotic?

Z licencji PmFree może korzystać każdy, w zastosowaniach prywatnych, edukacyjnych i komercyjnych.

Aplikacje wytworzone w trybie PmDevelop Free można w sposób swobodny odsprzedawać, nawet jeśli przekraczają 30 zmiennych. W takim wypadku, do uruchomienia będzie potrzebna licencja typu runtime.

Czym różni się wersja darmowa od płatnej?

Jedynym ograniczeniem, jakie ma darmowa SCADA Promotic jest ilość zmiennych, ekranów graficznych i dostępu sieciowego. Poza tym oprogramowanie jest takie samo, posiada wszystkie moduły, w które wyposażona jest wersja płatna.

Projekty rozpoczęte w środwisku darmowym, bez problemu można przenieść do środowiska płatnego.

Czy 30 zmiennych i 10 ekranów to dużo czy mało?

30 zmiennych zazwyczaj wystarcza do następujących zastosowań:

10 ekranów graficznych, na których można prezentować wizualizacji danych, to w połączeniu z ograniczoną ilościa zmiennych bardzo dużo. W naszych realizacjach, nawet tych dużych, zazwyczaj wykorzystujemy kilka ekranów.

My, w naszej działalności oraz wykonując aplikacje dla klientów często wykorzystujemy darmową licencję runtime.

Dlaczego SCADA Promotic to dobre rozwiązanie dla szkół?

Oprócz tego, że każda szkoła może skorzystać z licncji PmFree, istnieje również licencja skierowana specjalnie dla szkół. Ta licencja pozwala na tworzenie nieograniczonych aplikacji na wszystkich komputerach w szkolnej sieci.

Na wykorzystywaniu tego oprogramowania w szkołach, korzystają również uczniowie: mogą bez problemu ściągnąć oprogramowanie i zainstalować je na swoim komputerze domowym, by utrwalić zdobytą wiedzę.

Cena licencji SCADA Promotic

Pytanie o to, ile kosztuje SCADA Promotic jest dość podstawowe, ale odpowiedź nie jest prosta.

Przy prostych zastosowaniach, można skorzystać z wersji darmowej, którą można ściągnąc tutaj.

Pod tym adresem znajduje się cennik na stronie producenta. Ze względu na ilość opcji i możliwych konfiguracji nie ma jednej właściwej odpowiedzi na pytanie o cenę.

W celu uzyskania wyceny zapraszamy do kontaktu z nami. Chętnie pomożemy w doborze właściwej dla Państwa opcji.

Co wpływa na cenę?

Środowisko programowania

Do wytworzenia aplikacji potrzebne jest środowisko developerskie. Dla aplikacji do 100 zmiennych jest ono darmowe. Żeby wytworzyć aplikację o większej ilości zmiennych niezbędne jest zakupienie licencji. Licencja powiązana jest z kluczem sprzętowym  i pozwala na wytworzenie nieograniczonej ilości aplikacji. Każdą aplikację można przetestować w trybie developerskim. Tryb testowy nie nadaje się do pracy ciągłej.

Licencja runtime

Licencja runtime pozwala na wykorzystanie wytworzonych aplikacji w pracy ciągłej. Dla aplikacji do 30 zmiennych i 10 ekranów graficznych, licencja nie jest wymagana. Aplikacja może być wykorzystywana bez ograniczeń, również komercyjnie.

Uruchomienie aplikacji przekraczającej 30 zmiennych i 10 ekranów graficznych wymaga zakupienia licencji runtime.

Koszt licencji jest zależny od:

Ceny podane w cenniku są cenami katalogowymi, od których udzielamy rabatów na indywidualnych zasadach oraz nie zawierają podatku VAT.