Projekt elektroniki: od czego zacząć

Przeniesienie pomysłu na urządzenie elektroniczne z etapu koncepcji do rzeczywistości to wyzwanie, które wymaga przygotowania. W niniejszym artykule skupimy się na kluczowych aspektach tego procesu. Ten artykuł skierowany jest do osób, które zamierzają zlecić wykonanie urządzenia elektronicznego specjalistom.

Określenie funkcjonalności

Pierwszym i najważniejszym krokiem w tym procesie jest określenie funkcjonalności urządzenia, czyli odpowiedź: co ma robić i w jaki sposób ma to być robione. Poniżej najważniejsze elementy, jakie należy ustalić.

 1. Podstawowe funkcje:
  Co urządzenie ma robić? – Opisz główne zadania i funkcje, jakie urządzenie powinno realizować. Najlepiej funkcje wypisać w punktach. Lista nie musi zawierać każdego szczegółu, ale powinna oddawać to, co jest istotą urządzenia.
 2. Branża i regulacje prawne
  Kto będzie korzystał z urządzenia? Czy jest skierowane do konkretnej branży? Czy będzie pracować w domach czy w środowisku przemysłowym? Czy wiesz o jakichś szczególnych uregulowaniach prawnych, którym będzie podlegać urządzenie?
 3. Interakcja z użytkownikiem
  • Czy urządzenie będzie posiadało wyświetlacz? – Jeśli tak, to czy ma być dotykowy, czy może zastosowane zostaną inne metody interakcji? Czy wyświetlacz ma być duży czy mały? Kolorowy czy może ma wyświetlać tylko cyfry?
  • Czy urządzenie będzie posiadać przyciski? – Jeśli tak, spróbuj określić ile przycisków będzie potrzebnych i jakie będą ich funkcje.
  • Czy urządzenie będzie łączyć się z aplikacją? – Jeśli tak, opisz planowaną funkcjonalność aplikacji i jej interakcję z urządzeniem.
 4. Nowe funkcje w istniejącym urządzeniu
  Czasem projektowane urządzenie nie jest niezależne, a ma rozszerzać funkcjonalność . Wyobraźmy sobie, że mamy w swojej ofercie nawilżacze powietrza i chcielibyśmy wprowadzić na rynek nawilżacz powietrza, który będzie sterowany po WiFi. W oparciu o ten przykład pokażemy jak opisać takie przedsięwzięcie. Oto pytania, na jakie trzeba znaleźć odpowiedzi:
  • Do czego służy obecny system? – Jest to nawilżacz powietrza, monitorujący wilgotność powietrza i pozwalający na wprowadzenie progu załączenia przy użyciu przycisków i wyświetlacza.
  • Jaki jest maksymalny, a jaki minimalny zakres wprowadzanych zmian? – Przy tym pytaniu należy rozważyć co jest możliwe, co jest opłacalne i jak głęboka ingerencja w system jest możliwa. Rozważając nasz nawilżacz może być kilka scenariuszy:
   • Od początku wiedzieliśmy, że kiedyś będziemy chcieli wprowadzić zdalne sterowanie, mamy dokładną dokumentacją obecnego sterownika i w środku przygotowane miejsce na dodatkowy moduł. Wtedy prawdopodobnie będziemy chcieli, by zmiany dotyczyły wyłącznie dodania funkcjonalności.
   • Nasz nawilżacz dobrze działa, jesteśmy zadowoleni z wyglądu i podzespołów, ale nie mamy dokumentacji do sterownika. Wtedy prawdopodobnie będzie konieczne opracowanie nowego sterownika, który będzie posiadał dotychczasowe funkcje oraz funkcję zdalnego sterowania. To działanie nie musi być bardziej kosztowne, niż wariant pierwszy, czasem łatwiej opracować coś od nowa niż dostosowywać się do tego, co już jest, szczególnie jeśli są jakieś braki w dokumentacji.
   • Nasz nawilżacz to dobry produkt, ale może warto skorzystać z okazji i przeprowadzić modernizację naszego nawilżacza. Może to dobry moment żeby zmienić wyświetlacz na dotykowy? Może dodać bardziej zaawansowane funkcje sterowania i dodać możliwość ustawienia różnych progów załączenia dla dnia i nocy? Ingerencja w wygląd nawilżacza może się wiązać ze znaczącym kosztem, ale koszt opracowania projektu elektroniki nie musi wcale diametralnie wzrastać przy takich zmianach. Wszystko oczywiście zależy od zakresu tych zmian.

Składanie zapytania

Posiadając powyższe informacje można przystąpić do składania zapytania. Prawdopodobnie firma mająca przygotować ofertę będzie mieć jeszcze bardzo dużo pytań, więc należy się przygotować, że przygotowanie oferty to czasochłonny proces.

Do celów przygotowania oferty warto podpisać umowę o zachowaniu poufności. Ochroni ona interesy osoby składającej zapytanie – jej pomysł pozostanie tajemnicą oraz osoby przygotowującej ofertę, która w tym procesie opracowuje pewne koncepcje rozwiązań, które również powinny być chronione.

Temat kosztów wykonania urządzenia elektronicznego został omówiony w artykule „Ile kosztuje projekt elektroniki”. Poruszone zostały tam tematy jak wyższy koszt opracowania może obniżyć przyszłe koszty produkcji oraz inne czynniki wpływające na koszt całego przedsięwzięcia.

Zapraszamy do współpracy

Nasza firma stanowi kompleksowe wsparcie na każdym etapie rozwoju urządzeń elektronicznych. Zaczynamy od zbierania wstępnych wymagań, pomagając klientom sformułować swoje koncepcje. Przez fazę eksploracji przestrzeni rozwiązań, dostarczamy realistyczne scenariusze i pomagamy określić cele projektowe. 

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, oraz budowaniu bazy sprzętowej posiadamy możliwość samodzielnego projektowania i weryfikacji projektowanego urządzenia. Posiadamy sprzęt i kompetencję do nisko i średnioskalowej produkcji. Nasza działalność w zakresie projektowania i wytwarzania dedykowanych urządzeń produkcyjnych dla różnych branż sprawia, że posiadamy również kompetencje w zakresie projektowania mechanicznego i wytwarzania, a także  w razie potrzeby automatyzacji procesów technologicznych. Do tej pory wykonaliśmy wiele projektów dla klientów obejmujących projekt elektroniki i integrację mechaniczną, oprócz tego posiadamy gamę produktów własnych, które rozwijamy i utrzymujemy.

Jesteśmy otwarci na współpracę w zakresie opracowania lub produkcji urządzeń na różnych etapach cyklu rozwojowego, a także przeznaczonych dla różnych branż. Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz na stronie, lub poprzez podany w zakładce „Kontakt” adres e-mail: kontakt@kchip-elektronika.pl. Istnieje możliwość ustalenia różnych form współpracy.


Dowiedz się więcej:

Ile kosztuje projekt elektroniki?

Co wpływa na koszt projektu? Z jakim zakresem cenowym należy się liczyć, chcąc wprowadzić nowe urządzenie na rynek? Przeczytaj w artykule

Proces projektowania i prototypowania – jak wygląda?

Ten artykuł skierowany jest do osób posiadających pewną wiedzę techniczną i chcących lepiej poznać proces opracowywania prototypu. Dowiedz się więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *