Robot przemysłowy – czy warto

Gdy kilka lat temu nasi sąsiedzi: Słowacy i Czesi, a także bliscy kulturowo nam Węgrzy postawili na robotyzację, Polska pozostała w tyle. W 2013 średnia Europejska wynosiła 82 roboty przemysłowe na 10 000 pracowników, w Polsce na taką samą ilość pracowników przypadało jedynie 19 robotów.

Średnia ilość robotów przemysłowych na 10 000 pracowników

W najnowszych raportach Międzynarodowa Federacja Robotów podaje, że wiele się zmieniło: Polska zanotowała ogromny wzrost zainteresowania robotyzacją. Każdego roku sprzedaż robotów na naszym rynku rośnie  o 26%. W efekcie, obecnie w Polsce pracuje 28 robotów na 10 000 pracowników.

Co przekonało Polaków do inwestowania w stanowiska zrobotyzowane?

Lista korzyści płynących z wdrożenia stanowiska zrobotyzowanego do produkcji jest długa.

Obniżenie kosztów produkcji

czy wdrożenie robota się opłaca

Praca robota cechuje się dużą prędkością, precyzją i powtarzalnością. Zakłady produkcyjne, w których zainstalowano stanowiska zrobotyzowane odnotowują znaczny wzrost wydajności produkcyjnej przy równoczesnym obniżeniu kosztów.

Przedsiębiorcy zapytani przez IBnGR o korzyści finansowe, jakie odnieśli w wyniku zainstalowania udzielili następujących odpowiedzi:

Dobrym przykładem, pokazującym możliwości w zakresie dokładności i prędkości są roboty typu SCARA. Wykorzystywane są do operacji pick & place (czyli np. przekładania elementów między liniami produkcyjnymi) i osiągają prędkość nawet 9,5 m/s przy zachowaniu dokładności pozycjonowania do 0,05 mm.

Tak wyglądają roboty SCARA przy pracy:

[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=rkxCFTQ-RJA[/embedyt]

I chociaż koszt wdrożenia stanowiska zrobotyzowanego jest znaczy, to ankiety przeprowadzonej przez IBNGR wynika, że w 30% przypadków, inwestycja zwróciła w czasie krótszym niż dwa lata.

Podniesienie jakości

Na rynku zalewanym przez chińskie towary,  z którymi ciężko konkurować ceną, inwestycja w jakość jest szansą polskich producentów. Robot pozwala nie tylko na przyspieszenie produkcji, ale również na znaczne podniesienie powtarzalności i precyzji wykonania.

We wspomnianej już ankiecie 83% ankietowanych wskazało wzrost jakości jako jeden z efektów wdrożenia robota.

 

Podniesienie bezpieczeństwa

Roboty mogą pracować wszędzie tam, gdzie zapewnienie pracownikowi bezpieczeństwa byłoby trudne, lub bardzo kosztowne. Dobrym przykładem jest zastosowanie robota do współpracy z prasami krawędziowymi, mimośrodowymi czy hydraulicznymi. Ponad to roboty są niewrażliwe na wiele czynników, które dla człowieka są niebezpieczne czy uciążliwe m.in. hałas, promieniowanie, opary.

Co więcej, mogą pracować w miejscach wysokiego ryzyka. Dzięki temu, że ruch robota jest określony programem i powtarzalny, ryzyko przypadkowej kolizji robota z ruchomymi częściami maszyny, z którą współpracuje jest bardzo małe.

Najlepszym podsumowaniem zalet posiadania robota są znowu dane ze wspomnianej już ankiety:

Po wdrożeniu robota, 100% firm odnotowało wzrost konkurencyjności firmy.

Jeśli chcesz być częścią tych trendów, skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci dogonić konkurencję.


Dowiedz się więcej:

Sprawdź korzyści z robotyzacji

Roboty lakiernicze

Dowiedz się więcej o zastosowaniu i możliwościach robotów malujących.

Co wpływa na cenę robota

Sprawdź co wpływa na cenę robota oraz co wchodzi w skład stanowiska spawalniczego.

Skontaktuj się z nami jeszcze dziś!

Wypełnij formularz lub sprawdź jak nas znaleźć.

4 comments

  1. Nie rozumiem dlaczego Polska prawie zawsze jest w tyle z nowymi technologiami. Czyżby biurokracja, podatki i inne obciążenia były tego powodem?

    1. Trendy są dobre, więc może w ciągu kilku najbliższych lat Polska dogoni zachód, tak jak zrobiły to Czechy.

  2. Czy warto zainwestować w robotyzację? Z całą pewnością tak! Chociaż automatyka rozwija się bardzo prężnie to wciąż nie wszyscy są do niej przekonani. Na zachodzie już kilka lat temu udoskonalono dzięki niej mnóstwo procesów przemysłowych. Praca robotów jest szybka i precyzyjna co gwarantuje wzrost efektywności produkcji, ponadto podnosi poziom bezpieczeństwa. Roboty mogą pracować tam, gdzie człowiek nie mógłby ze względu na liczne zagrożenia. Jak widać robotyzacja póki co ma same plusy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *