Ile kosztuje robot przemysłowy?

Wchodząc na Allegro znajdziemy różne roboty przemysłowe, duże i małe, nowe i używane, znanych i mniej znanych marek. Duży jest nie tylko wybór, ale również zakres cenowy. W chwili, gdy piszę ten artykuł dwa najtańsze roboty to używana SCARA (robot służący do wykonywania operacji pick & place) firmy Bosh za 5 500 zł brutto oraz spawający, niesprawny Motoman za 5 900 zł brutto. Na drugim końcu skali mamy nowego, niedużego (udźwig do 6 kg) robota Hyundai za 135 000 zł brutto oraz używanego Bosha z osprzętem spawalniczym za 147 000 zł brutto.

Nieduży robot przemysłowy bez stanowiska i osprzętu to koszt od 20 tys. €. Cena zrobotyzowanych stanowisk spawających zaczyna się od 50 tys. €.

Ile kosztuje robot na allegro?

 

Dlaczego te ceny są tak różne?

Zacznijmy od samego robota.

Na cenę samego robota wpływają:

 • udźwig,

 • zasięg,

 • marka,

 • przeznaczenie,

 • wyposażenie standardowe.

 

(Poniższe dane dotyczące oferty firm Fanuc i Comau pochodzą z ich katalogów.)

Udźwig – Fanuc oferuje roboty przegubowe (czyli te najbardziej standardowe) o udźwigu od 4 kg do 1350 kg. Włoska firma Comau, choć mniej znana, też może się pochwalić szeroką ofertą, jej najsłabszy robot może udźwignąć 6 kg, a najsilniejszy 650 kg. Oczywiście robot, podnoszący 10 kilogramów będzie zupełnie inaczej zbudowany od tego, który może podnieść pół tony, więc i cena będzie zupełnie inna.

Zasięg – zasięg robota też znacząco różni się między poszczególnymi modelami. Najmniejszy zasięg oferowany przez roboty przegubowe Fanuc to 55 cm, a największy to prawie 4,7 m. Zasięg robota nie jest w sposób liniowy powiązany z udźwigiem.

Przeznaczenie – Fanuc swoją ofertę robotów dzieli na: przegubowe, delta, paletyzujące, spawalnicze, montowane od góry i lakiernicze. Comau używa mniej obrazowego podziału na roboty: standardowe, dedykowane i z przelotowym nadgarstkiem.  Bez względu na to, jak producent opisuje swoją ofertę, to istnieje więcej niż jeden rodzaj robota i też jest to czynnik wpływający na cenę.

Wyposażenie – kupując „robota” nie zawsze dostaniemy to samo. Niektóre firmy w cenie zestawu zawierają potrzebne kable, sterowniki,  manipulatory, inne podają cenę za samo ramię.

 

Zakup robota to jednak tylko część całkowitych kosztów wdrożenia, które obejmują:

 • Dobór osprzętu

 • Stworzenie stanowiska

 • Uruchomienie

 

Dobór osprzętu – Ramię robota w wersji podstawowej jest przystosowane do zamontowania na nim narzędzi, ale nie jest w nie wyposażone. Najczęściej używanym osprzętem są różnego rodzaju chwytaki, ale może to być też osprzęt spawalniczy czy dysza malująca – wszystko zależy od tego, do czego robot zostanie zastosowany. Im bardziej skomplikowane, nietypowe narzędzie tym wyższy koszt.

Stworzenie stanowiska – W skład stanowiska zrobotyzowanego, oprócz samego ramienia robota mogą wchodzić pozycjonery, maszyny, a nawet tory, po których może jeździć robot. Częścią wszystkich stanowisk musi być system bezpieczeństwa.

Przez system bezpieczeństwa rozumie się odpowiednie wygrodzenie (płot), elektrozamki, bariery świetlne oraz inne elementy mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom.

Pozycjonery nie są potrzebne przy każdym stanowisku. Ich funkcją jest ustawienie części, którą będzie obrabiał robot w odpowiednim miejscu, pod odpowiednim kątem.

Robot spawający z pozycjonerem
Robot spawający z pozycjonerem

Jednym z najczęstszych zastosowań robotów są stanowiska umożliwiające współpracę z maszyną. W typowych przypadkach są to szlifierki, tokarki oraz inne maszyny CNC. W tej chwili na Allegro dostępny jest używany zestaw: prasa krawędziowa wraz z współpracującym z nią robotem w cenie 313 000 zł brutto.

Tory jezdne stosowane są na przykład przy spawaniu dużych detali, za dużych, by robot objął je swoim zasięgiem.

Uruchomienie – Zakup poszczególnych części to za mało. Robot musi zostać zaprogramowany do wykonywania swoich zadań, tak samo jak pozycjonery.

Przydatnym elementem, w jaki może zostać wyposażone stanowisko zrobotyzowane jest system sterowania z wyświetlaczem. Dzięki temu operator może kontrolować pracę robota i pozycjonerów z jednego miejsca. Zastosowanie wyświetlacza dotykowego sprawia, że obsługa stanowiska staje się intuicyjna.

Podsumowując: ze względu na ilość możliwych zastosowań, ciężko jednoznacznie powiedzieć ile kosztuje robot przemysłowy. Mimo dość wysokich kosztów wdrożenia, według badań GUSU 73% przedsiębiorców posiadających roboty planuje zakup kolejnych.

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem robota przemysłowego, wypełnij poniższy formularz. Zajmujemy się kompleksowym wdrażaniem stanowisk zrobotyzowanych i chętnie Odpowiemy na Twoje pytania:

 

Skontaktuj się z nami


Dowiedz się więcej:

Sprawdź korzyści z robotyzacji

Roboty lakiernicze

Dowiedz się więcej o zastosowaniu i możliwościach robotów malujących.

Sprawdź korzyści z robotyzacji

Sprawdź korzyści z robotyzacji

79% przedsiębiorstw zanotowało spadek kosztów produkcji po wdrożeniu robota. A Ty ile możesz zaoszczędzić?

Skontaktuj się z nami jeszcze dziś!

Wypełnij formularz lub sprawdź jak nas znaleźć.

2 comments

 1. Inwestycje w roboty przemysłowe sa bardzo poważne. To przeciez od nich zalezy całe powodzenie naszej automatyzacji produkcji. Zgadzam sie z autorem. Trzeba rozsądnie wybierać roboty – szczególnie wtedy, gdy pochodzą z rynku wtórnego. Pozdrawiam, Jarek

  1. Odnosiłam się tu do cen robotów używanych, bo producenci wolą trzymać swoje cenniki w tajemnicy. Czy warto kupować używanego robota przemysłowego to inny, złożony temat. Nawet taniego robota z rynku wtórnego trzeba wdrożyć do produkcji, a to kosztuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *