Telemetria, M2M, Fabryka 4.0, IoT – o co w tym chodzi?

Urządzenia dla telemetrii

Coraz częściej w kontekście zarządzania produkcją i utrzymania ruchu można usłyszeć terminy: Telemetria, M2M, Fabryka 4.0 czy IoT. Co one oznaczają i dlaczego są ważne dla przemysłu?

Telemetria to sposób zbierania danych z rozproszonych urządzeń do centralnego systemu, który przetwarza i analizuje pozyskane informacje. Dane przesyłane są zazwyczaj bezprzewodowo, chociaż nie jest to regułą.

Tyle w teorii, w praktyce telemetria znajduje zastosowanie na przykład w sieciach ciepłowniczych, gdzie informacje z poszczególnych węzłów przekazywane są do centrali, czy na halach produkcyjnych, gdzie zbierane są dane z poszczególnych maszyn.

M2M to angielski skrót od ‘machine to machine’ czyli komunikacji maszyn bez udziału człowieka. Po co maszyny mają się komunikować?  Choć mogą pojawić się takie skojarzenia, to wcale nie chodzi o spiskowanie przeciwko ludzkości.

Maszyny komunikują się, by lepiej współpracować: informują o potrzebie uzupełnienia podajnika, mogą podejmować decyzje o zmianie parametrów procesu.

IoT – Internet of things, często ten termin traktowany jako synonim M2M, lecz tak naprawdę między tymi systemami występują pewne różnice. M2M to sposób komunikacji między maszynami, z pominięciem człowieka i niekoniecznie powiązany z Internetem – komunikacja między urządzeniami może być zorganizowana w inny sposób: przez Blutooth, Wi-Fi czy SMS.  Urządzenia tworzące IoT zawsze korzystają z Internetu i choć mogą współpracować samodzielnie, to udział człowieka w procesie nie jest wykluczony. IoT tworzą nie tylko urządzeni przemysłowe wyposażone w moduły służące do komunikacji przy użyciu Internetu, to również nasze inteligentne pralki, lodówki, domy i wszystko inne, co możemy kontrolować zdalnie przy użyciu telefonu lub przeglądarki.

Fabryka 4.0 – termin ostatnio popularny i powszechnie używany. Odnosi się do koncepcji, że światowy przemysł przechodzi właśnie czwartą rewolucję przemysłową, rewolucję która skutkować będzie inteligentnymi maszynami i systemami wymagającymi minimalnego nadzoru człowieka.

Fabryka 4.0 powinna posiadać następujące cechy:

Współdziałanie: maszyny, urządzenia, czujniki i ludzie powinni móc komunikować się za pośrednictwem Internetu

Przejrzystość informacji: możliwość odtworzenia fizycznie istniejących systemów w formie cyfrowej poprzez połączenie modeli 3D z danymi z czujników umieszczonych na ich odpowiednikach

Pomoc techniczna: możliwość wspierania pracowników poprzez dostarczanie informacji, które pozwolą na podejmowanie właściwych decyzji i szybkie rozwiązywanie problemów, a oprócz tego stworzenie systemów pozwalających na zastąpienie pracowników przez maszyny/roboty w miejscach, gdzie praca jest niebezpieczna lub niekomfortowa

Zdecentralizowany system decyzyjny: umiejętność podejmowania decyzji przez system fizyczno-informatyczny i wykonywanie zadań samodzielnie w najwyższym możliwym stopniu. Tylko w przypadku zakłóceń pracy, konfliktu celów, decyzje podejmowane są na wyższym poziomie.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą urządzeń dla telemetrii. Pełna oferta znajduje się w naszym sklepie internetowym. 

Moduł telemetryczny TM-05

TM-05 to moduł wyposażony w wejścia i wyjścia. Może służyć do zliczania, przetwarzania i przekazywania sygnałów. W wersji rozszerzonej z obsługą sieci GSM lub WiFi.

Modem – konwerter sieci NC-01-GSM RS485 lub RS422

NC-01-GSM jest routerm przemysłowym umożliwiającym komunikację pomiędzy wyizolowaną siecią APN a siecią opartą o standard RS485 lub RS422.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *