Jak zasilać urządzenia w szafach sterowniczych gdy wymagają innego napięcia niż 24V?

szafa sterująca

Niekiedy napotykamy na problem z zasilaniem urządzeń w szafach sterowniczych, gdzie typowym napięciem zasilania dla obwodów sterujących jest 24V DC, a urządzenie wymaga innych napięć zasilających np. 5V, 9V, 12V, 15V lub innego. Zazwyczaj są to urządzenie pobierające niewielką moc. Zastosowanie typowych zasilaczy sieciowych jest nieoptymalne: zajmują dużo miejsca, a stosowane w nich zabezpieczenia są nieskuteczne przy małych obciążeniach. Jak obniżyć napięcie DC?

Rozwiązaniem jest zastosowanie zasilacza małej mocy lub przetwornicy DC/DC, najlepiej montowanej na szynie DIN.

Problem

W naszej działalności związanej z budową maszyn i szaf sterujących, napotykaliśmy na sytuacje w której zastosowane urządzenie wymagało napięcia zasilania innego niż 24V. Były to enkodery zasilane z napięcia 5V, czujniki zasilane napięciem 12V itp. Szukaliśmy gotowego rozwiązania dostępnego na rynku. Urządzenie wymagało zwykle mocy poniżej 1W, a dostępne zasilacze sieciowe zaczynały się od 25W. Zasilacze impulsowe projektowane są dla obciążeń znamionowych i zwykle dla nich osiągają podawane parametry przez producenta. Dostrzegliśmy istniejącą lukę w rozwiązaniach tego problemu.  To nas skłoniło do znalezienia innego rozwiązania.

Rozwiązanie

Podjęliśmy decyzję, że zaprojektujemy i wykonamy konwerter który z napięcia 24V DC, dostępnego w szafach sterujących, pozwoli zasilić urządzenia pracujące z niższym napięciem.

Wykonaliśmy konwerter PC-01 z napięciem 5V i użyliśmy go w naszej aplikacji, gdzie doskonale spełnił swoją rolę. Po krótkim czasie okazało się, że przy kolejnej aplikacji potrzebujemy zasilić czujnik wymagający napięcia 12V. Oparliśmy się o już wykonane i sprawdzone rozwiązanie PC-01 z napięciem wyjściowym 12V, gdzie również sprawdziło się bardzo dobrze.

Z czasem podjęliśmy decyzję, o wprowadzeniu go jako produktu do naszej stałej oferty. Szybko okazało się, że PC-01 pomaga rozwiązać naszym klientom podobne problemy z jakimi my się spotkaliśmy.
Na początku 2018 roku PC-01 został zastąpiony przez PC-01S, który charakteryzuje się większą mocą.

Konwerter napięcia PC-01S

My i nasi klienci stosujemy je do zasilania urządzeń taki jak: enkodery, czujniki, układy oparte na Arduino, układy cyfrowe, układy analogowe, układy do odtwarzania komunikatów, układy mikroprocesorowe, separatory, układy analogowe.

W sprzedaży posiadamy cztery wersje urządzenia, różniące się między sobą napięciem wyjściowym. Oprócz wersji obniżającej napięcie z 21-32 V na 5V, dostępne są następujące napięcia: 9V, 12V.

Najważniejsze cechy

Konwerter napięcia PC-01 jest bardzo wąski: jego szerokość to tylko 7,5 mm. Urządzenie posiada obudowę przystosowaną do montażu na szynie DIN TS35, co znacznie ułatwia zastosowanie go w standardowych szafach sterowniczych. Można go zastosować też w istniejących szafach, gdzie zwykle nie ma zbyt wiele miejsca na dokładnie kolejnych urządzeń.

Przy jego konstrukcji zadbaliśmy by napięcie wyjściowe miało stosunkowo niskie tętnienia i było stabilne dla całego zakresu obciążeń. Obwód zasilania konwertera został wyposażony w bezpiecznik polimerowy, który zapobiega przeciążaniu linii zasilania 24V w przypadku uszkodzenia zasilanego przez konwerter urządzenia. Dodatkowo układ posiada szybkie zabezpieczenia przepięciowe zarówno na wejściu jak i na wyjściu.

PC-01 może okazać się dla wielu integratorów automatyki urządzeniem bardzo przydatnym, który pozwoli na szybkie rozwiązanie problemów z zasilaniem nietypowych urządzeń za przystępną cenę.

Urządzenie można zakupić  poprzez nasz sklep internetowy.

Oprócz tego, że w standardzie dostępne są urządzenia zapewniające obniżenie napięcia do najczęściej poszukiwanych wartości, to na zamówienie możemy wykonać urządzenia z innym napięciem wyjściowym.

2 comments

  1. Szafy sterownicze to skomplikowane urządzenia i diabelsko potrzebne w automatyce przemysłowej, bardzo przyjemny artykuł, nie spodziewałem się tak prostego rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *