Rodzaje robotów przemysłowych – podział ze względu na budowę

Klasyfikację robotów przemysłowych można przeprowadzić na wiele sposobów: ze względu na generacje, ze względu na zastosowanie, ze względu na przeznaczenie, ale najbardziej podstawowym podziałem jest podział ze względu na budowę.

Podstawowe rodzaje robotów przemysłowych to:

Roboty przegubowe, czasem nazywane ramieniowymi – to najpopularniejszy rodzaj robotów.

Robot przegubowy Fanuc
Robot przegubowy FANUC

Ramię robota  jest wyposażone w przeguby, które zapewniają mu swobodę ruchu. Ten typ robota najczęściej posiada sześć osi obrotu i udźwig wahający się od 1 kg do ponad dwóch ton. To właśnie roboty przegubowe wykorzystywane są do spawania, malowania, paletyzacji i współpracy z maszyną.

Chociaż daleko im do humanoidalnych robotów, które znane są z filmów, to czasem określa się je jako „antropomorficzne”, ponieważ wyglądają i działają podobnie jak ludzka ręka.

Roboty kartezjańskie – swoją nazwę zawdzięczają temu, że poruszają się w trzyosiowym układzie kartezjańskim. W praktyce pozwala im to na ruch przód-tył, lewo-prawo oraz góra-dół. Przestrzeń robocza takiego robota tworzy prostopadłościan.

Tutaj filmik przedstawiający robota kartezjańskiego zaprezentowanego przez firmę Wobit podczas targów Automaticon:

Roboty kartezjańskie najczęściej wykorzystywane są do przenoszenia i pakowania materiałów.

Roboty cylindryczne (inaczej roboty suwnicowe lub roboty bramowe) – na pionowej osi robota zamocowane jest prostopadłe do podłoża ramię, które może poruszać się góra-dół po pionowej osi. Na ramieniu zamocowane jest narzędzie (zazwyczaj chwytak), który porusza się po poziomym ramieniu, zbliżając się i oddalając od osi pionowej. Przestrzeń robocza takiego robota tworzy wydrążony w środku cylinder.

SCARA (Selectively Compliant Assembly Robot Arm) to roboty zazwyczaj wykorzystywane w operacjach pick&place. Ich przestrzeń robocza jest taka sama, jak w przypadku robotów cylindrycznych. Roboty typu SCARA posiadają dwa przeguby obrotowe, oba działające w tej samej płaszczyźnie i w zależności od modelu robota pozwalające na obrót o 180-360 stopni. Na końcu ramienia zamontowana jest końcówka zapewniająca ruch góra-dół.

Tak działa montowany sufitowo robot SCARA Mitsubishi:

Roboty sferyczne – budową przypominają roboty cylindryczne, z tą różnicą, że ramię poziome nie porusza się równolegle do podłoża, a ulega wychyleniu w górę i w dół. W efekcie przestrzeń robocza przypomina ściętą z gór i z dołu sferę.

Roboty typu delta – bardzo często przeznaczone są do montażu sufitowego. Do bazy robota podłączonych jest cztery lub sześć cienkich i wygiętych ramion trzymających jedną platformę, do której montowany jest chwytak.


Dowiedz się więcej:

Roboty lakiernicze

Dowiedz się więcej o zastosowaniu i możliwościach robotów malujących.

Co wpływa na cenę robota

Sprawdź co wpływa na cenę robota oraz co wchodzi w skład stanowiska spawalniczego.

3 comments

  1. Super roboty! Widać, ze świat idzie do przodu. Musimy liczyć się z tym, że optymalizacja produkcji będzie postępowała, a my razem z robotami musimy się rozwijać. Polska nie może sobie pozwolić na zastój technologiczny, bo przez to własnie wypadamy z rynku.

  2. Współczesne roboty przemysłowe mają ogromny potencjał oraz niezawodność… precyzję gdy dobrze zaprogramujemy maszynę.

  3. Dzisiejsze roboty dają wielu gałęziom przemysłu ogromną nadzieję. Mają duży potencjał, precyzje i na dodatek są niezawodne. Należy pamiętać jednak o tym, że roboty nie załatwią wszystkiego. Razem z ich rozwojem musi postępować nasz, ludzki rozwój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *