Language: English

 • Rodzaje robotów przemysłowych – podział ze względu na budowę

  Klasyfikację robotów przemysłowych można przeprowadzić na wiele sposobów: ze względu na generacje, ze względu na zastosowanie, ze względu na przeznaczenie, ale najbardziej podstawowym podziałem jest podział ze względu na budowę.

  Podstawowe rodzaje robotów przemysłowych to:

  Roboty przegubowe, czasem nazywane ramieniowymi – to najpopularniejszy rodzaj robotów. Ramię robota  jest

  Robot przegubowy Fanuc

  Robot przegubowy FANUC

  wyposażone w przeguby, które zapewniają mu swobodę ruchu. Ten typ robota najczęściej posiada sześć osi obrotu i udźwig wahający się od 1 kg do ponad dwóch ton. To właśnie roboty przegubowe wykorzystywane są do spawania, malowania, paletyzacji i współpracy z maszyną.

  Chociaż daleko im do humanoidalnych robotów, które znane są z filmów, to czasem określa się je jako „antropomorficzne”, ponieważ wyglądają i działają podobnie jak ludzka ręka.

  Roboty kartezjańskie – swoją nazwę zawdzięczają temu, że poruszają się w trzyosiowym układzie kartezjańskim. W praktyce pozwala im to na ruch przód-tył, lewo-prawo oraz góra-dół. Przestrzeń robocza takiego robota tworzy prostopadłościan.

  Tutaj filmik przedstawiający robota kartezjańskiego zaprezentowanego przez firmę Wobit podczas targów Automaticon:

  Roboty kartezjańskie najczęściej wykorzystywane są do przenoszenia i pakowania materiałów.

  Roboty cylindryczne (inaczej roboty suwnicowe lub roboty bramowe) – na pionowej osi robota zamocowane jest prostopadłe do podłoża ramię, które może poruszać się góra-dół po pionowej osi. Na ramieniu zamocowane jest narzędzie (zazwyczaj chwytak), który porusza się po poziomym ramieniu, zbliżając się i oddalając od osi pionowej. Przestrzeń robocza takiego robota tworzy wydrążony w środku cylinder.

  SCARA (Selectively Compliant Assembly Robot Arm) to roboty zazwyczaj wykorzystywane w operacjach pick&place. Ich przestrzeń robocza jest taka sama, jak w przypadku robotów cylindrycznych. Roboty typu SCARA posiadają dwa przeguby obrotowe, oba działające w tej samej płaszczyźnie i w zależności od modelu robota pozwalające na obrót o 180-360 stopni. Na końcu ramienia zamontowana jest końcówka zapewniająca ruch góra-dół.

  Tak działa montowany sufitowo robot SCARA Mitsubishi:

  Roboty sferyczne – budową przypominają roboty cylindryczne, z tą różnicą, że ramię poziome nie porusza się równolegle do podłoża, a ulega wychyleniu w górę i w dół. W efekcie przestrzeń robocza przypomina ściętą z gór i z dołu sferę.

  Roboty typu delta – bardzo często przeznaczone są do montażu sufitowego. Do bazy robota podłączonych jest cztery lub sześć cienkich i wygiętych ramion trzymających jedną platformę, do której montowany jest chwytak.

  Szukasz robota? Kup go od nas!


  Dowiedz się więcej:

  Sprawdź korzyści z robotyzacji

  Roboty lakiernicze

  Dowiedz się więcej o zastosowaniu i możliwościach robotów malujących.

  Co wpływa na cenę robota

  Sprawdź co wpływa na cenę robota oraz co wchodzi w skład stanowiska spawalniczego.

  Skontaktuj się z nami jeszcze dziś!

  Wypełnij formularz lub sprawdź jak nas znaleźć.

3 komentarzeso far.

 1. Jarek pisze:

  Super roboty! Widać, ze świat idzie do przodu. Musimy liczyć się z tym, że optymalizacja produkcji będzie postępowała, a my razem z robotami musimy się rozwijać. Polska nie może sobie pozwolić na zastój technologiczny, bo przez to własnie wypadamy z rynku.

 2. Jacek pisze:

  Współczesne roboty przemysłowe mają ogromny potencjał oraz niezawodność… precyzję gdy dobrze zaprogramujemy maszynę.

 3. sabur pisze:

  Dzisiejsze roboty dają wielu gałęziom przemysłu ogromną nadzieję. Mają duży potencjał, precyzje i na dodatek są niezawodne. Należy pamiętać jednak o tym, że roboty nie załatwią wszystkiego. Razem z ich rozwojem musi postępować nasz, ludzki rozwój.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *