Moduły komunikacyjne Promotic

SCADA Promotic posiada wiele wbudowanych driverów komunikacyjnych takich jak np. Modbus Master, M-BUS czy Siemens Logo.

Czym są drivery komunikacyjne?

Driver komunikacyjny to gotowy moduł umożliwiający ustawienie komunikacji między SCADĄ a urządzeniami różnych marek. Producenci automatyki przemysłowej korzystają z różniących się między sobą protokołów komunikacyjnych.

Dzięki driverom, osoba tworząca aplikację typu SCADA nie musi od początku tworzyć skryptów do obsługi danego protokołu; znając protokół wystarczy sparametryzować gotowy obiekt.

Podstawowy protokół komunikacyjny – Modbus

Modbus jest protokołem komunikacyjnym stosowanym bardzo szeroko w rozwiązaniach automatyki przemysłowej. Jest najbardziej powszechnym i uniwersalnym rozwiązaniem.

Większość dostępnych na rynku sterowników posiada protokoły komunikacyjne w mniejszym lub większym stopniu zbieżne z protokołem Modbus.

Podstawowym driverem komunikacyjnym, w oprogramowaniu SCADA Promotic jest PmModbusMr, a więc obsługujący protokół Modbus Master.

W komunikacji Modbus można rozróżnić dwa rodzaje urządzeń: urządzenia master i urządzenia slave. Urządzenia działające w trybie slave tylko nasłuchują i wykonują polecenia urządzeń działających w trybie master.

Protokół Modbus Master ma znacznie szersze zastosowanie, często stosowany jest w regulatorach temperatury, czujnikach i urządzeniach telemetrycznych różnych marek. Nasza linia urządzeń dla telemetrii również korzysta z tej metody komunikacji.

Dedykowane drivery komunikacyjne

Oprócz driverów uniwersalnych, SCADA Promotic wyposażona jest w moduły dedykowane do komunikacji z urządzeniami konkretnych marek. Wśród tych rozwiązań znajdziemy moduły do obsługi sterowników:

 • Siemens,
 • Allen-Bradley,
 • FATEK,
 • Omron,
 • Mitsubishi,
 • oraz innych.

Równocześnie, w cenniku znajdziemy informację, że w przypadku sterowników innych popularnych marek, których zabrakło w zestawieniu standardowo dostępnych driverów, część dostępna jest na zapytanie użytkownika.

Jest to ogromne ułatwienie dla osób tworzących aplikacje w środowisku SCADA. Wszystkie standardowe moduły komunikacyjne są dostępne w wersji darmowej. W przypadku, gdy aplikacja przekracza 30 zmiennych lub 10 ekranów, konieczne jest wykupienie licencji na odpowiednie drivery, by aplikacja mogła działać poprawnie.

Protokół Modbus w naszych urządzeniach

Produkujemy gamę urządzeń dla telemetrii, wszystkie z nich posiadają interfejs komunikacyjny RS485 z Modbusem RTU. Jednym z oferowanych przez nas rozwiązań jest elastyczna sieć telemetryczna, gdzie centralny moduł NC-01-LoRa komunikuje się z komputerem lub sterownikiem.

Elastyczna sieć telemetryczna LoRa NET, to rozwiązanie, w którego skład wchodzą w zależności od potrzeb:

 • centralny moduł sterujący, który może być podłączony przez RS-485 z komputerem lub sterownikiem
 • moduł wejść cyfrowych TM-14-LoRa
 • moduł wyjść cyfrowych TM-15-LoRa
 • moduł telemetryczny TM-05 wyposażony w wejścia i wyjścia, analogowe i cyfrowe

9 comments

 1. Zdecydowanie najbardziej optymalne rozwiązanie, jakie jest teraz na rynku – łatwe i przede wszystkim szybsze od swoich konkurencyjnych odpowiedników:)

 2. Moduły komunikacyjne promotic są aktualnie najlepszym rozwiązaniem w branży. Są bezkonkurencyjnie szybkie i niezawodne 🙂 dodatkowym atutem jest to, że potrafią współgrać ze sprzętami różnych marek

  1. SCADA Promotic nie ma wbudowanego drivera do obsługi Free protocol, ale jest ma driver, który nazywa się PmChar, który pozwala na definiowanie własnych protokołów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *