Language: English

 • Moduły komunikacyjne Promotic

  SCADA Promotic posiada wiele wbudowanych driverów komunikacyjnych takich jak np. Modbus Master, M-BUS czy Siemens Logo.

  Czym są drivery komunikacyjne?

  Driver komunikacyjny to gotowy moduł umożliwiający ustawienie komunikacji między SCADĄ a urządzeniami różnych marek. Producenci automatyki przemysłowej korzystają z różniących się między sobą protokołów komunikacyjnych.

  Dzięki driverom, osoba tworząca aplikację typu SCADA nie musi od początku tworzyć skryptów do obsługi danego protokołu; znając protokół wystarczy sparametryzować gotowy obiekt.

  Podstawowy protokół komunikacyjny – Modbus

  Modbus jest protokołem komunikacyjnym stosowanym bardzo szeroko w rozwiązaniach automatyki przemysłowej. Jest najbardziej powszechnym i uniwersalnym rozwiązaniem.

  Większość dostępnych na rynku sterowników posiada protokoły komunikacyjne w mniejszym lub większym stopniu zbieżne z protokołem Modbus.

  Podstawowym driverem komunikacyjnym, w oprogramowaniu SCADA Promotic jest PmModbusMr, a więc obsługujący protokół Modbus Master.

  W komunikacji Modbus można rozróżnić dwa rodzaje urządzeń: urządzenia master i urządzenia slave. Urządzenia działające w trybie slave tylko nasłuchują i wykonują polecenia urządzeń działających w trybie master.

  Protokół Modbus Master ma znacznie szersze zastosowanie, często stosowany jest w regulatorach temperatury, czujnikach i urządzeniach telemetrycznych różnych marek. Nasza linia urządzeń dla telemetrii również korzysta z tej metody komunikacji.

  Dedykowane drivery komunikacyjne

  Oprócz driverów uniwersalnych, SCADA Promotic wyposażona jest w moduły dedykowane do komunikacji z urządzeniami konkretnych marek. Wśród tych rozwiązań znajdziemy moduły do obsługi sterowników:

  • Siemens,
  • Allen-Bradley,
  • FATEK,
  • Omron,
  • Mitsubishi,
  • oraz innych.

  Równocześnie, w cenniku znajdziemy informację, że w przypadku sterowników innych popularnych marek, których zabrakło w zestawieniu standardowo dostępnych driverów, część dostępna jest na zapytanie użytkownika.

  Jest to ogromne ułatwienie dla osób tworzących aplikacje w środowisku SCADA. Wszystkie standardowe moduły komunikacyjne są dostępne w wersji darmowej. W przypadku, gdy aplikacja przekracza 30 zmiennych lub 10 ekranów, konieczne jest wykupienie licencji na odpowiednie drivery, by aplikacja mogła działać poprawnie.

  Urządzenia z naszej oferty wykorzystujące protokół modbus:

  Moduł telemetryczny TM-05

  Moduł telemetryczny TM-05

  TM-05 to moduł wyposażony w wejścia i wyjścia. Może służyć do zliczania, przetwarzania i przekazywania sygnałów. W wersji rozszerzonej z obsługą sieci GSM lub WiFi.

  Strona produktu

  Modem - konwerter sieci NC-01-GSM RS485 lub RS422

  Modem – konwerter sieci NC-01-GSM RS485 lub RS422

  NC-01-GSM jest routerm przemysłowym umożliwiającym komunikację pomiędzy wyizolowaną siecią APN a siecią opartą o standard RS485 lub RS422.

  Strona produktu

  Zdalny moduł wejść analogowo-cyfrowych TM-06

  Zdalny moduł wejść analogowo-cyfrowych TM-06

  TM-06 ma do 8 wejść analogowych, które mogą pracować jako wejścia prądowe lub napięciowe, albo do 8 wejść cyfrowych. Moduł obsługuje sieć RS485 lub RS422

  Strona produktu

7 komentarzyso far.

 1. zone pisze:

  Zgadzam się. Modbus z znacznym stopniu ułatwia projektowanie automatyki.

 2. Dent pisze:

  Zdecydowanie najbardziej optymalne rozwiązanie, jakie jest teraz na rynku – łatwe i przede wszystkim szybsze od swoich konkurencyjnych odpowiedników:)

 3. Rafał pisze:

  Najkorzystniejsze jest to że działa pod sprzętem różnych marek 😉

 4. Radosław M. pisze:

  Drivery komunikacyjne to ogromne wybawienie i oszczędność czasu, dobrze, że pojawiły się w naszym życiu 🙂

 5. sabur pisze:

  Moduły komunikacyjne promotic są aktualnie najlepszym rozwiązaniem w branży. Są bezkonkurencyjnie szybkie i niezawodne 🙂 dodatkowym atutem jest to, że potrafią współgrać ze sprzętami różnych marek

 6. Miłosz pisze:

  Moduły promotic to naprawdę niezły wynalazek. Ich niezawodność zaskakuje pod każdym względem.

 7. Ciekawy artykuł. Polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *