Moduły komunikacyjne Promotic

SCADA Promotic posiada wiele wbudowanych driverów komunikacyjnych takich jak np. Modbus Master, M-BUS czy Siemens Logo.

Czym są drivery komunikacyjne?

Driver komunikacyjny to gotowy moduł umożliwiający ustawienie komunikacji między SCADĄ a urządzeniami różnych marek. Producenci automatyki przemysłowej korzystają z różniących się między sobą protokołów komunikacyjnych.

Dzięki driverom, osoba tworząca aplikację typu SCADA nie musi od początku tworzyć skryptów do obsługi danego protokołu; znając protokół wystarczy sparametryzować gotowy obiekt.

Podstawowy protokół komunikacyjny – Modbus

Modbus jest protokołem komunikacyjnym stosowanym bardzo szeroko w rozwiązaniach automatyki przemysłowej. Jest najbardziej powszechnym i uniwersalnym rozwiązaniem.

Większość dostępnych na rynku sterowników posiada protokoły komunikacyjne w mniejszym lub większym stopniu zbieżne z protokołem Modbus.

Podstawowym driverem komunikacyjnym, w oprogramowaniu SCADA Promotic jest PmModbusMr, a więc obsługujący protokół Modbus Master.

W komunikacji Modbus można rozróżnić dwa rodzaje urządzeń: urządzenia master i urządzenia slave. Urządzenia działające w trybie slave tylko nasłuchują i wykonują polecenia urządzeń działających w trybie master.

Protokół Modbus Master ma znacznie szersze zastosowanie, często stosowany jest w regulatorach temperatury, czujnikach i urządzeniach telemetrycznych różnych marek. Nasza linia urządzeń dla telemetrii również korzysta z tej metody komunikacji.

Dedykowane drivery komunikacyjne

Oprócz driverów uniwersalnych, SCADA Promotic wyposażona jest w moduły dedykowane do komunikacji z urządzeniami konkretnych marek. Wśród tych rozwiązań znajdziemy moduły do obsługi sterowników:

  • Siemens,
  • Allen-Bradley,
  • FATEK,
  • Omron,
  • Mitsubishi,
  • oraz innych.

Równocześnie, w cenniku znajdziemy informację, że w przypadku sterowników innych popularnych marek, których zabrakło w zestawieniu standardowo dostępnych driverów, część dostępna jest na zapytanie użytkownika.

Jest to ogromne ułatwienie dla osób tworzących aplikacje w środowisku SCADA. Wszystkie standardowe moduły komunikacyjne są dostępne w wersji darmowej. W przypadku, gdy aplikacja przekracza 30 zmiennych lub 10 ekranów, konieczne jest wykupienie licencji na odpowiednie drivery, by aplikacja mogła działać poprawnie.

Urządzenia z naszej oferty wykorzystujące protokół modbus:

Moduł telemetryczny TM-05

Moduł telemetryczny TM-05

TM-05 to moduł wyposażony w wejścia i wyjścia. Może służyć do zliczania, przetwarzania i przekazywania sygnałów. W wersji rozszerzonej z obsługą sieci GSM lub WiFi.

Strona produktu

Modem - konwerter sieci NC-01-GSM RS485 lub RS422

Modem – konwerter sieci NC-01-GSM RS485 lub RS422

NC-01-GSM jest routerm przemysłowym umożliwiającym komunikację pomiędzy wyizolowaną siecią APN a siecią opartą o standard RS485 lub RS422.

Strona produktu

Zdalny moduł wejść analogowo-cyfrowych TM-06

Zdalny moduł wejść analogowo-cyfrowych TM-06

TM-06 ma do 8 wejść analogowych, które mogą pracować jako wejścia prądowe lub napięciowe, albo do 8 wejść cyfrowych. Moduł obsługuje sieć RS485 lub RS422

Strona produktu

7 thoughts on “Moduły komunikacyjne Promotic”

  1. Zdecydowanie najbardziej optymalne rozwiązanie, jakie jest teraz na rynku – łatwe i przede wszystkim szybsze od swoich konkurencyjnych odpowiedników:)

  2. Moduły komunikacyjne promotic są aktualnie najlepszym rozwiązaniem w branży. Są bezkonkurencyjnie szybkie i niezawodne 🙂 dodatkowym atutem jest to, że potrafią współgrać ze sprzętami różnych marek

Dodaj komentarz