Inteligentny dom – co do czego?

wood-skeleton-252178_1920

Czym jest inteligentny dom?

Inteligentny dom, to określenie używane zazwyczaj do opisania domu lub mieszkania, w którym zastosowano system łączący oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzację, ale także komputery, telewizory oraz inne urządzenia multimedialne. Urządzenia w sieci komunikują się między sobą, a także mogą być sterowane zdalnie lub załączane zgodnie z terminarzem.

Najczęściej systemy inteligentnego domu wykorzystywane są do sterowania ogrzewaniem i oświetleniem, oraz te, przeznaczone do obrony przed włamywaczem. Coraz częściej w Polsce można spotkać inteligentne systemy nawadniania ogrodu.

Sterowanie ogrzewaniem

Ile kosztuje ogrzewanie domu – wie każdy, kto posiada dom. Jak nieprzyjemnie wchodzić do wychłodzonego budynku – żeby to wiedzieć nie trzeba posiadać domu. A żeby temu zapobiec, wystarczą możliwości inteligentnego domu. SCADA Promotic pozwala na tworzenie aplikacji sterujących temperaturą w domu. Może włączać i wyłączać ogrzewanie zgodnie z ustalonym harmonogramem, może reagować na wiadomość przesłaną przez internet lub SMS. Wracasz wcześniej z urlopu, a dom niegotowy? Z odpowiednią aplikacją wystarczy, że dom o tym poinformujesz, a on nagrzeje się przed Twoim przyjazdem. Zostajesz jeszcze na tydzień w tropikach? Też nie problem – piszesz, że będziesz później, a dom nie grzeje się bez potrzeby. A jak już jesteśmy przy wyjeździe w tropiki…

SCADA na straży mienia

Inteligentny dom broni się przed złodziejami przede wszystkim na dwa sposoby:

 1.  Udaje, że właściciel jest w domu. W oparciu o podobny harmonogram jak ten wykorzystywany przy ogrzewaniu może włączać i wyłączać światło, podnosić i opuszczać automatyczne rolety antywłamaniowe, włączać radio lub telewizor. Oczywiście może robić to wszystko na raz, ale przy wykorzystaniu większej ilości zmiennych i trochę bardziej skomplikowanej aplikacji, do działań można dodać trochę losowości. Światło w jednym pokoju może gasnąć, by za chwilę pojawić się w innym. Część rolet może podnosić się wczesnym rankiem, część koło południa. Nawet dzwonienie domofonem nie musi zdemaskować, że to tylko symulacja, bo domofon, jeśli jest podpięty do systemu inteligentnego domu i wyposażony w odpowiednie funkcje może przekazywać rozmowy na telefon właściciela.
 2. Zarządza instalacją przeciwwłamaniową. Sama w sobie instalacja alarmowa nie jest rozwiązaniem inteligentnym, ale połączona z odpowiednią aplikacją zmienia się we wszechstronne narzędzie. SCADA Promotic pozwala wytwarzać aplikacje umożliwiające zdalny podgląd kamer zewnętrznych. Ciekawą opcją jest otrzymywanie powiadomień o otwarciu drzwi albo okien poza harmonogramem. Działa to tak, że system alarmowy dostaje informację o normalnych godzinach nieobecności właścicieli. W przypadku, gdy drzwi zostaną otwarte o innej porze może wysyłać SMS na wskazany numer z taką informacją lub od razu włączać sygnał alarmowy.

Promotic Free a inteligentny dom

Na naszej stronie internetowej możecie znaleźć tę informację, ale powtórzę ją tutaj: do tworzenia aplikacji inteligentnego domu zupełnie wystarcza darmowa licencja. No chyba, że ktoś chce zarządzać wielką willą, z automatycznie nawadnianym trawnikiem, wymyślnym sposobem oświetlenia ogrodu, oraz kilkoma basenami o zmiennej temperaturze, wtedy rzeczywiście 20 zmiennych, to może być za mało.

Darmową wersję ściągniecie tutaj.

6 comments

 1. Ciekawa jestem czy bym się odnalazła w takim domu, a jak jest z jego awaryjnością? Jeśli jedno padnie to i reszta, czy każdy system jest oddzielnie zabezpieczony?

  1. Myślę, że odnalazłaby się Pani. Ja robię mnóstwo rzeczy przez Internet, często przy użyciu aplikacji na telefon i dodanie zarządzania domem do tego byłoby praktyczne.
   Jeśli chodzi o awaryjność, to na ogół nie jest ona wysoka, ale wszystko zależy od zastosowanych rozwiązań. Inteligentnmy dom łączy w sobie elementy elektroniczne, elektro-mechaniczne i oprogramowanie. Jeśli chodzi o oprogramowanie, to im wyższy poziom niezależności poszczególnych systemów, tym mniejsze ryzyko poważnej awarii. Jeśli SCADA zostanie użyta głównie do zbierania danych, a w mniejszym zakresie do sterowania, to wyłączenie komputera, na którym pracuje oprogramowanie nie spowoduje utraty funkcji systemu. Jeśli cały system sterowania zostanie oparty na SCADZIE to każdy restart komputera może spowodować unieruchomienie inteligentnego domu. Dobre systemy inteligentnego domu są tworzone tak, by zapewnić jak najwyższy stopień niezależności poszczególnych elementów.

 2. Dom inteligentny to przede wszystkim bezpieczeństwo, więc dobry system zarządzający to podstawa. Dlatego zgadzam się z tym, że powinien zapewnić jak najwyższy stopień niezależności poszczególnych elementów nawet w przypadku awarii. W końcu inwestujemy w coś, co ma nam służyć przez lata.

 3. @Lena, dzisiejsze systemy są w większości modułowe. Nawet jeżeli jeden z elementów ulegnie awarii, to reszta instalacji działa nadal.

  1. @ Fibar Racja, profesjonalne systemy zazwyczaj są modułowe. Systemy stawiane przez hobbystów to zupełnie inna bajka. Hobbystów oferujących swoje usługi też nie brakuje, dlatego myślę, że modułowość to jedna z cech, na które warto zwrócić uwagę wybierając wykonawcę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *