Wyzwania stojące przed telemetrią

Telemetria, czyli zdalne monitorowanie i przesyłanie danych, stała się nieodłącznym elementem przemysłu. Umożliwia ona zwiększenie wydajności, poprawę bezpieczeństwa i optymalizację kosztów. Jednakże, wraz z rozwojem tej technologii, pojawiają się również nowe wyzwania. W tym artykule przyjrzymy się korzyściom i wyzwaniom telemetrii, uwzględniając rozwiązanie LoRa-Net.

Korzyści telemetrii są oczywiste. Dzięki niej można zbierać dane w czasie rzeczywistym i przekazywać je do systemów zarządzania produkcją. Pozwala to na szybsze reagowanie na nieprawidłowości, optymalizację procesów i minimalizację przestojów. Wszystko to przyczynia się do zwiększenia wydajności i poprawy jakości produkcji. Ponadto, dzięki telemetrii możliwe jest zdalne monitorowanie maszyn i urządzeń, co zwiększa bezpieczeństwo pracowników oraz minimalizuje ryzyko awarii.

Najważniejsze zalety telemetrii

 1. Monitoring i diagnostyka: Telemetria umożliwia zdalny monitoring i diagnostykę urządzeń, co pozwala na wykrywanie problemów i awarii na wczesnym etapie, zanim stanie się to poważnym problemem. To z kolei pozwala na szybką reakcję i uniknięcie kosztownych napraw.
 2. Optymalizacja procesów: Telemetria pozwala na zbieranie danych i analizowanie ich w czasie rzeczywistym, co pozwala na optymalizację procesów produkcyjnych i poprawę wydajności.
 3. Poprawa jakości: Telemetria umożliwia dokładne monitorowanie procesów produkcyjnych i jakości wyrobu, co pozwala na szybką reakcję na ewentualne problemy i poprawę jakości produktów.
 4. Bezpieczeństwo: Telemetria pozwala na zdalne monitorowanie urządzeń i procesów, co pozwala na uniknięcie niebezpiecznych sytuacji i poprawę bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Wyzwania telemetrii

Jednakże, telemetria nie jest pozbawiona wyzwań.

Najważniejsze problemy z jakimi musi mierzyć się telemetria:

 1. Współpraca z różnymi systemami: Wiele firm korzysta z różnych systemów informatycznych, co może utrudnić integrację telemetrii z istniejącymi systemami. Wymaga to czasem stosowania skomplikowanych interfejsów, co z kolei może prowadzić do błędów w procesie integracji.
 2. Bezpieczeństwo danych: Wraz z coraz większymi ilościami przesyłanych informacji, rośnie ryzyko ich przechwycenia lub kradzieży. Wymaga to zastosowania odpowiednich zabezpieczeń, takich jak szyfrowanie i autoryzacja, co zwiększa koszty implementacji.
 3. Optymalizacja kosztów: Wdrożenie telemetrii może wiązać się z wysokimi kosztami, zwłaszcza w przypadku starszych systemów produkcyjnych, które wymagają dodatkowych nakładów inwestycyjnych. Dlatego ważne jest, aby wdrożenie telemetrii było zgodne z celami firmy i przynosiło wymierne korzyści finansowe.
 4. Kultura organizacyjna: Wdrożenie telemetrii może wymagać zmiany kultury organizacyjnej i sposobu pracy. Może to prowadzić do oporu ze strony pracowników, którzy muszą nauczyć się nowych umiejętności i przystosować się do nowych narzędzi i procedur.

Nasze rozwiązania dla telemetrii

Elastyczna sieć telemetryczna LoRa Net – dopasowana do Twoich potrzeb

Radiowe łącze sygnałowe TM-05 LoRa – sygnały analogowe i cyfrowe przesyłane jak po kablu

Jednokierunkowy most radiowy LoRa – prosty sposób na przesłanie szesnastu sygnałów cyfrowych


Elastyczna sieć telemetryczna LoRa-Net a wyzwania stojące przed telemetrią

 1. Współpraca z różnymi systemami – urządzenia wchodzące w skład rozwiązania LoRa-Net wyposażone są w złącze RS485 i komunikują się z wykorzystaniem protokołu MODBUS RTU. Jest to od dawna stosowane rozwiązanie, wspierane przez większość systemów automatyki przemysłowej, co zapewnia prostą integrację z różnymi systemami.
 2. Bezpieczeństwo danych – sieć LoRa-Net to sieć oparta o komunikację radiową. Dzięki zastosowaniu łączności radiowej LoRa, dane mogą być przesyłane na terenie zakładu produkcyjnego, a jednocześnie są zabezpieczone przed przechwyceniem lub kradzieżą, ponieważ nie są udostępniane w internecie.
 3. Optymalizacja kosztów – system jest bezprzewodowy, brak konieczności tworzenia nowych połączeń kablowych obniża koszty wdrożenia. Wspomniana już szeroka kompatybilność sprawia, że wdrożenie nie wymaga głębokiej ingerencji w istniejące systemy.

Podsumowując, telemetria stanowi nieoceniony element przemysłu, przyczyniając się do zwiększenia wydajności, poprawy jakości i bezpieczeństwa pracy. Jednakże, wraz z rozwojem tej technologii, pojawiają się nowe wyzwania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *