Ile kosztuje projekt elektroniki? Od pomysłu do półki sklepowej

Ile kosztuje zaprojektowanie i wyprodukowanie urządzenia?

Masz pomysł na własny biznes. Wymyśliłeś urządzenie, które zrewolucjonizuje rynek. Wiesz jak będzie wyglądać, wiesz jakie będzie mieć funkcje. Może masz już źródło finansowania, może dopiero będziesz się nad tym zastanawiał, gdy będziesz wiedzieć ile to może kosztować.

Niezbyt skomplikowany projekt wraz z działającym prototypem, to koszt co najmniej kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli chodzi o górną granicę, to jak to mówią za oceanem: sky is the limit. Wszystko zależy, a od czego, postaram się przybliżyć w kolejnych akapitach.

Nie będzie tanio

Niestety, prototypu będzie znacznie wyższy niż koszt części czy podobnych rozwiązań dostępnych w sklepach. Oczywiście, pewne rozwiązania można przetestować tworząc imponującego pająka na płytce uniwersalnej i taki prototyp nie będzie drogi. Jeśli potrzebujesz jednej sztuki na własny użytek, takie rozwiązanie może się sprawdzić.

Jeśli jednak chcesz, by Twój projekt był gotowy do wprowadzenia na półki sklepowe, koszty będą znacznie wyższe. Potrzebny będzie projekt elektroniki, który będzie przygotowany w sposób, który pozwoli później uruchomić produkcję seryjną, potrzebne będzie oprogramowanie i testy.

Wszystkie te etapy wymagają czasu, doświadczenia, a często również specjalistycznego sprzętu.

Od czego zależy koszt projektu elektronicznego i programowania?

 • Od zaawansowania projektowanego urządzenia – to jest raczej dość oczywiste.
 • Od wymaganego oprogramowania – czy programowany będzie tylko mikroprocesor (elektroniczny mózg urządzenia), czy potrzebna będzie jeszcze aplikacja na telefon lub strona obsługująca urządzenie?
 • Od wielkości urządzenia – nie dotyczy to bardzo prostych rozwiązań, ale jeśli chcemy by nasze urządzenie było bardzo małe, to musimy się liczyć z tym, że podniesie to koszt projektu.
 • Od zakładanego kosztu urządzenia w produkcji seryjnej – chociaż to mało intuicyjne, to im tańsze ma być urządzenie końcowe, tym droższy może być projekt. Uzyskanie niskiego kosztu jednostkowego wymaga wyszukiwania tanich, ale dobrej jakości rozwiązań, co nie zawsze jest łatwe.
 • Od sposobu zasilania – jeśli urządzenie ma być zasilane bateryjnie, a czas między ładowaniem lub wymianą baterii ma być długi, koszty projektu wzrosną.
 • Od regulacji prawnych, jakim podlega dane urządzenie.

Wygląd zewnętrzny

Najtańszym rozwiązaniem jest skorzystanie z obudowy uniwersalnej. Jest to dobre rozwiązanie, gdy wygląd urządzenia jest sprawą drugorzędną. Obudowy uniwersalne są stosunkowo tanie i ogólnodostępne.

Większość naszych urządzeń wykorzystuje obudowy uniwersalne

Na etapie prototypu urządzenie może korzystać z obudowy wydrukowanej w technologii 3D. Będzie to wymagało stworzenia projektu obudowy, lecz jednostkowy koszt wytworzenia nie będzie wysoki. Ze względu na długi czas wytworzenia jednej obudowy (wydruk nierzadko trwa ponad 10 godzin nawet przy stosunkowo prostej obudowie) nie jest to rozwiązanie, które nadaje się do produkcji większych serii urządzenia.

Do niektórych rozwiązań mogą zostać wykorzystane obudowy metalowe z giętej blachy. Taka obudowa wymaga przygotowania projektu, a większość wykonawców takich obudów ustala minimalną wielkość zamówienia na kilka sztuk. Jedna taka obudowa (bez kosztów projektu) to koszt między kilkadziesiąt a kilkaset złotych.

Jeśli jednak oczami duszy widzisz swoje urządzenie w błyszczącej, dedykowanej obudowie plastikowej musisz przygotować się na duży wydatek na początek. Do rozpoczęcia produkcji obudów potrzebna będzie forma wtryskowa. Na ogół przyjmuje się, że koszt niezbyt skomplikowanej formy wtryskowej wykonanej w technologii tradycyjnej waha się między 20 a 40 tys złotych. Są firmy, które oferują wykonanie form znacznie taniej, ale trudno mi się wypowiadać na temat ich oferty. Wykonanie formy wtryskowej to nie jest jedyny, koszt uruchomienia produkcji obudów dedykowanych, jeśli jednak wiesz, że Twoje urządzenie będzie produkowane w dużych ilościach, warto ponieść te koszty.

Wprowadzenie na rynek

Wprowadzenie na rynek urządzenia w znakomitej większości przypadków wymaga oznaczenia znakiem CE, co wiąże się z wystawieniem deklaracji zgodności i przeprowadzeniem odpowiednich badań.

Niektóre branże i rozwiązania wymagają potwierdzenia zgodności przez jednostki notyfikowane czy inne specjalistyczne laboratoria.

Branże i technologie, które mogą wymagać dodatkowych badań to:

 • urządzenia przeznaczone do bezpośredniego kontaktu z żywnością,
 • sprzęt dla branży medycznej i farmaceutycznej,
 • urządzenia dla górnictwa,
 • sprzęt dla branży lotniczej i automotive,
 • urządzenia radiowe,
 • urządzenia przeznaczone do pracy w strefach wybuchu.

Prawa autorskie

Warto pamiętać, że pomysły i idee w świetle polskiego prawa nie są własnością intelektualną i nie podlegają ochronie. Ochroną objęty jest sposób wyrażenia tych pomysłów, a więc projekty, kod programu, wizualizacje i tak dalej.

Zlecając wykonanie projektu musisz się zastanowić, w jakim zakresie będziesz potrzebował z niego korzystać. Czy wystarczy Ci prototyp/seria wyprodukowanych urządzeń? Czy będziesz chciał samodzielnie lub z pomocą innej firmy niż ta, która przygotowuje projekt wprowadzać do niego zmiany?

Umowa o poufności

Umowy o poufności są standardową praktyką w tej branży. Takie umowy zazwyczaj definiują, które informacje są objęte ochroną oraz konsekwencje wyjawienia tych informacji. Umowy te chronią zawyczaj interes zamawiającego, dlatego warto taką umowę podpisać. Kary umowne powinny być współmierne do wartości projektu, inaczej ciężko będzie znaleźć wykonawcę, który taką umowę podpisze.

Co możemy dla Ciebie zrobić

Od ponad 20 lat wykonujemy projekty urządzeń elektronicznych, produkujemy je pod marką własną, a także dla naszych klientów.

Zakres naszej usługi:

 • Pomoc w dopracowaniu koncepcji
 • Opracowanie projektu elektronicznego
 • Programowanie
 • Wykonanie projektu obudowy
 • Wykonanie obudowy w technologii druku 3D
 • Przeprowadzenie badań zgodności z dyrektywą LVD i ESD
 • Przygotowanie prototypu lub partii prototypów
 • Uruchomienie produkcji średnioseryjnej w technologii SMT

Nasz automat układający elementy SMT przy pracy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *