Language: English

Potencjometryczny zadajnik prądowy CP-02 4-20 mA

Potencjometryczny zadajnik prądowy CP-02

Kup w naszym sklepie!

Parametry techniczne potencjometrycznego zadajnika prądowego:

Nazwa parametru Wartość Uwagi
Napięcie pracy 12-30 V DC Zalecane 24V DC
Zakres regulacji prądu 4-20 mA
Rezystancja obciążenia 0-1 kΩ Zalecana 100-500Ω
Otwór montażowy Ø 9 mm
Wysokość osi 12 mm
Średnica osi 6,3 mm
Zakres obrotu   270°
Stopień ochrony  IP40 Na zamówienie IP 67
Wymiary  28x33x15 mm

Schemat podłączenia zadajnika:

schemat podłączenia zadajnika prądowego

Przykładowe zastosowania:

  1. Sterowanie falownikiem – zadawanie prędkości

Zadajnik prądowy CP-02 doskonale nadaje się do zadawania prędkości i innych parametrów sterowania falowników. Jest to lepsze rozwiązanie niż stosowanie zwykłych potencjometrów, zwłaszcza gdy odległość falownika od miejsca nastawy jest znaczna.

Dodatkową zaletą zastosowania zadajnika w takich aplikacjach jest to, że wystarczają tylko dwie żyły przewodu i w większości przypadków nie wymaga ekranowania.

  1. Zadawanie parametrów procesu.

W prostych układach sterujących opartych o sterowniki PLC, regulatory, przekaźniki często zachodzi potrzeba zmiany nastawy parametrów procesu. Rozwiązaniem jest zastosowanie zadajnika potencjometrycznego CP-02. Podłączone do wejścia analogowego sterownika PLC daje możliwość zmiany parametru regulacji. Zalety rozwiązania:

-prosta nastawa  nie wymagająca od obsługi wysokich kwalifikacji

-duża odporność na warunki środowiskowe

-niski koszt zastosowania

  1. Diagnostyka i serwis.

Zadajnik potencjometryczny CP-02 doskonale nadaje się do diagnozowania pracy urządzeń i układów sterowania wykorzystujących czujniki przemysłowe z wyjściem prądowym 4-20mA. Często zachodzi potrzeba sprawdzenia układu sterującego lub regulatora w warunkach ich funkcjonowania.

Możemy zamiast czujnika lub przetwornika z wyjściem 4-20mA podłączyć CP-02 i symulować ich działanie. W ten sposób możemy szybko zlokalizować usterkę. Tym sposobem możemy sprawdzać działanie wejść sterowników, regulatorów i przekaźników. Podłączenie zadajnika pozwala stwierdzić czy wejście działa poprawnie i czy reakcja na zmiany sygnałów jest zgodna z funkcją urządzenia.

  1. Uruchamianie i testowanie układów sterowania

Podobnie jak w przypadku diagnostyki CP-02 doskonale nadaje się do uruchamiania i testowania układów regulacji i sterowania. Pozwala na szybkie testowanie układów poza obiektem docelowym.

Za pomocą CP-02 możemy symulować stany i zachowanie się obiektu i sprawdzać działanie układu sterującego. Pozwala to na znaczne zaoszczędzenie czasu i szybkie eliminowanie błędów jakie mogą się zdarzyć podczas tworzenia aplikacji.

  1. CP-02 jako czujnik położenia.

Fakt, że zmiana nastawy prądu odbywa się poprzez zmianę kąta obrotu osi potencjometru można wykorzystać w wielu rozwiązaniach zamiast kosztownych czujników położenia. Może on zastąpić znacznie droższe absolutne przetworniki kąta. Może służyć do kontroli położenia zaworów, przepustnic, bram, okien, dźwigni, ramion itp. W prosty sposób możemy zamienić ruch obrotowy na ruch liniowy i kontrolować położenie elementów ruchomych przemieszczanych w ruchu liniowym.

W połączeniu z pływakiem może być wykorzystany do pomiaru poziomu cieczy. Jeśli zamocujemy go w osi wahadła to może służyć do pomiaru odchylenia od poziomu i przyspieszeń.

To tylko niektóre z możliwych zastosowań zadajnika potencjometrycznego CP-02.

Wymiary:

cp-wymiary

Kup w naszym sklepie!

stopka